Durable construction resistant to chipping and peeling
Three convenient handle positions: up, 45? angle and folded down
5″ casters are resistant to marking
Material Handling & Storage, Plastic Platform Truck
KLETON JH489 Trolley, 31-3/4″ L x 20-1/2″ W, 500 lbs. Cap., Rubber Wheels-(Each)
$177.60
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.29166 × 0.375 × 1.79166 in |
| Deck Width | 20-1/2" |
| Deck Length | 31-3/4" |
| Handle Height | 27" |
| Capacity | 500 lbs. |
| Wheel Diameter | 5" |
| Wheel Type | Rubber |
| Deck Height | 6" |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

