Facilitates safe snow removal from freight vehicle roofs, preventing transit hazards
Hand railings and a sturdy platform enhance stability and reduce slip risks
Serrated steps prevent snow/ice buildup, ensuring clear, safe footing
Heavy-duty, welded steel construction for long-lasting durability
Polyurethane-coated steel resists harsh weather for reliable performance and longevity
Removable safety chains enable safe entry and exit to the platform
Side-locking pneumatic wheels provide smooth maneuvering and easy repositioning
Tested to to 1.5 safety factor for capacity
Recommended for one operator at any given time
Unit ships on a flat-bed trailer and must be loaded & off-loaded with a crane
Material Handling & Storage, Mobile Work Platforms
KLETON VD708 Snow Ladder, Steel, 10 Steps, 99″ H, 85-1/2″ D, 48″ Step, Serrated-(Each)
Please contact us for availability and pricing
SKU: VD708
Categories: Material Handling & Storage, Mobile Work Platforms
Tags: Mobile Work Platforms, Snow Ladder, VD708
Brand: Kleton
| Weight | 1715 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0833 × 5.53333 × 11.6875 in |
| Frame Material | Steel |
| No. of Steps | 10 |
| Platform Height | 99" |
| Platform Depth | 85-1/2" |
| Step Width | 48" |
| Step Type | Serrated |
| Wheel Material | Pneumatic |
| Step Height | 10"? |
| Ladder Step Angle | 50 degrees |
| Railing Height | ?40.5" |
| Platform Dimensions | 85.5"D x 48"W |
| Overall Dimensions | 85.5"D x 48"W x 140-1/4"H |
| Weight | 1600 lbs. |
| Capacity | 300 lbs. |








