For use with most low viscosity, non-corrosive petroleum based fluids and lubricating oils up to SAE30
Fits 15 to 55-gallon drums with a 2″ bung adaptor
Includes a safety locking latch
3/4″ dia. x 1.8 m long PVC nitrile discharge hose included
WARNING! Chemical compatibility of a drum or barrel pump should be checked for EACH LIQUID BY CHEMICAL NAME! Please contact your representative for chemical compatibility.
Rotary Drum & Pail Hand Pumps
KLETON DC126 Rotary Type Drum Pump, Aluminum, Fits 15-55 Gal., 6-3/4 oz. per revolution-(Each)
$199.20
SKU: DC126
Category: Rotary Drum & Pail Hand Pumps
Tags: DC126, Rotary Drum & Pail Hand Pumps, Rotary Type Drum Pump
Brand: Kleton
| Weight | 10.588 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.375 × 0.45833 × 1.16666 in |
| Transfer Rate | 6-3/4 oz. per revolution |
| Fits Gallon Size | 15-55 Gal. |
| Body Material | Aluminum |
| Adaptor Type | 2" Bung |
| Wetted Components | Aluminum, Buna-N, PVC nitrile, steel and zinc |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

