Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.034 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.34166 × 0.01666 × 0.09166 in |
| Length | 106 mm |
| Tip Size | 4 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.03 lbs. |
| Width | 1-3/16" |
| Height | 5/32" |

