Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.064 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.31666 × 0.10833 × 0.125 in |
| Length | 90 mm |
| Tip Size | 6 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.4 lbs. |
| Height | 7/16" |
| Width | 7/16" |

