Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.525 × 0.03333 × 0.15 in |
| Length | 6.5" |
| Tip Size | 5/16" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.12 lbs. |
| Width | 1-13/16" |
| Height | 5/16" |

