Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.046 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.39166 × 0.025 × 0.10833 in |
| Length | 4.53" |
| Tip Size | 3/16" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Width | 1-11/32" |
| Height | 3/16" |

