Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.016 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.3 × 0.01666 × 0.075 in |
| Length | 4" |
| Tip Size | 1/8" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.02 lbs. |
| Width | 1" |
| Height | 3/32" |

