Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.004 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.26666 × 0.00833 × 0.075 in |
| Length | 3.03" |
| Tip Size | 1/16" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Height | 3/32" |
| Width | 5/8" |

