Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.775 × 0.05833 × 0.225 in |
| Length | 230 mm |
| Tip Size | 14 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.8 lbs. |
| Height | 2-3/4" |
| Width | 2-3/4" |

