Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.502 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 0.04166 × 0.19166 in |
| Length | 8.75" |
| Tip Size | 12 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.55 lbs. |
| Height | 2-1/2" |
| Width | 2-1/2" |

