Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.64166 × 0.03333 × 0.19166 in |
| Length | 8" |
| Tip Size | 11 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.4 lbs. |
| Height | 2-1/4" |
| Width | 2-1/4" |

