Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58333 × 0.04166 × 0.16666 in |
| Length | 7" |
| Tip Size | 10 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.3 lbs. |
| Height | 2" |
| Width | 2" |

