Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.525 × 0.025 × 0.15 in |
| Length | 6.25" |
| Tip Size | 8 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.2 lbs. |
| Height | 1/4" |
| Width | 1-3/4" |

