Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.052 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.39166 × 0.01666 × 0.11666 in |
| Length | 4.75" |
| Tip Size | 5 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.05 lbs. |
| Height | 1/4" |
| Width | 1-1/4" |

