Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.014 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.30833 × 0.01666 × 0.075 in |
| Length | 4" |
| Tip Size | 3 mm |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.02 lbs. |
| Width | 1" |
| Height | 1/4" |

