Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
Ball end design offers greater access to fasteners from different angles in hard to reach applications
| Weight | 0.022 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.01666 × 0.10833 in |
| Length | 2.76" |
| Tip Size | 5/32" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Ball |
| Weight | 0.3 lbs. |
| Height | 1/16" |
| Width | 7/16" |

