Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 1.846 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.94166 × 0.04166 × 0.29166 in |
| Length | 11.02" |
| Tip Size | 3/4" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 1.8 lbs. |
| Height | 3/4" |
| Width | 3-3/4" |

