Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 1.146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.85833 × 0.06666 × 0.25 in |
| Length | 9.65" |
| Tip Size | 5/8" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 1.2 lbs. |
| Height | 3/4" |
| Width | 5/16" |

