Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.824 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.05833 × 0.23333 in |
| Length | 8.47" |
| Tip Size | 9/16" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.9 lbs. |
| Height | 5/16" |
| Width | 5/16" |

