Made of premium steel for superior durability and corrosion resistance
Deliver up to 33% more torque than ordinary hex keys
Keys 1/8″ & 3mm and larger have size permanently laser marked on the key
| Weight | 0.005 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.3 × 0.00833 × 0.075 in |
| Length | 3.5" |
| Tip Size | 7/64" |
| Style | L Shape |
| Tip Type | Hex |
| Weight | 0.01 lbs. |
| Height | 1/4" |
| Width | 3/4" |

