Rounded nose protects battery from damage
PVC dipped handles
Limited lifetime warranty
| Weight | 0.452 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.65 × 0.04166 × 0.16666 in |
| Overall Length | 7-1/2" |
| Weight | 0.5 lbs. |
| Offset | 30? |
| Width | 1-3/4" |
| Height | 1/2" |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

