Ratcheting heads allow for faster removal and installation of fasteners
12-point box end is suitable for 4, 6 and 12-point fasteners
Chrome finish for resistance against corrosion
Meets ANSI standards
Limited lifetime warranty
Ratchet Wrench, Tools
Gray Tools 5001T Flat Ratcheting Box Wrench, 1/4″ Drive, Plain Handle-(Each)
$22.36
SKU: TYR632
Categories: Ratchet Wrench, Tools
Tags: 5001T, Flat Ratcheting Box Wrench, Ratchet Wrenches
Brand: Gray Tools
| Weight | 0.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.36666 × 0.025 × 0.05833 in |
| Overall Length | 4-2/5" |
| Drive Size | 1/4" |
| Handle | Plain |
| Size | 1/4" x 5/16" |
| Drive Type | 12 Point |
| Weight | 0.12 lbs. |
| Width | 11/16" |
| Height | 13/32" |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |


