Corrosion resistant black oxide finish
Made of premium steel and heat-treated for maximum durability
Hex openings deliver maximum turning power without rounding fasteners
Limited lifetime warranty
Meets ANSI standards
Includes: 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″, 11/16″, 3/4″, 13/16″, 7/8″, 15/16″, 1″, 1-1/16″, 1-1/8″, 1-3/16″, 1-1/4″ 1-5/16″, 1-3/8″, 1-7/16″, 1-1/2″
| Weight | 7.856 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.525 × 0.20833 × 0.275 in |
| Type | Impact |
| Length | Standard |
| No. of Pieces | 19 |
| Drive size | 1/2" |
| Drive Type | 12 Point |
| Overall Dimensions | 15-1/4" L x 3" W x 2-1/4" H |
| Weight | 7.8 lbs. |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

