Corrosion resistant black oxide finish
Made of premium steel and heat-treated for maximum durability
360 degree articulation for access to fasteners in confined spaces
Limited lifetime warranty
Meets ANSI standards
Includes: 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″
Socket Set, Tools
Gray Tools 25805 Universal Joint Socket Set, 5 Pcs, Impact, 3/8″ Drive Size-(Each)
$214.16
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58333 × 0.25 × 0.083 in |
| Type | Impact |
| No. of Pieces | 5 |
| Weight | 1 lbs. |
| Drive Type | 6 Point |
| Overall Dimensions | 6" L x 2-1/2" W x 1" H |
| Drive Size | 3/8" |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

