Mirror chrome finish for maximum resistance against corrosion
Made from premium steel for maximum durability
Designed for use on 6 and 12-point fasteners
Hex openings deliver maximum turning power without rounding fasteners
Limited lifetime warranty
Includes: 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″, 11/16″, 3/4″, 13/16″, 7/8″, 15/16″, 1″ sockets, 20 Tooth Reversible Ratchet, U-Joint, and 3″ & 6″ Extensions
Socket Set, Tools
Gray Tools 25315 Socket & Attachment Set, 15 Pcs, 3/8″ Drive Size, Deep-(Each)
$341.92
SKU: TYR410
Categories: Socket Set, Tools
Tags: 25315, Socket & Attachment Set, Socket Set
Brand: Gray Tools
| Weight | 8.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.0833 × 0.958 × 0.145 in |
| Drive Size | 3/8" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Deep |
| No. of Pieces | 15 |
| Drive Type | 12 Point |
| Overall Dimensions | 12" L x 11-1/2" W x 1-3/4" H |
| Weight | 8.2 lbs. |
| Packaged in | Metal case |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

