Corrosion resistant black oxide finish
Made of premium steel and heat-treated for maximum durability
Hex openings deliver maximum turning power without rounding fasteners
Limited lifetime warranty
Meets ANSI standards
Includes: 5/16″, 3/8″, 7/16″, 1/2″, 9/16″, 5/8″, 11/16″, 3/4″
| Weight | 1.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.66666 × 0.08333 × 0.25 in |
| Type | Impact |
| Length | Deep |
| No. of Pieces | 8 |
| Weight | 1.85 lbs. |
| Drive Type | 6 Point |
| Overall Dimensions | 8" L x 3" W x 1" H |
| Drive Size | 3/8" |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

