Manually retractable blade mechanism
Slim body design
For both right and left-handed users
Features removable pocket clip and blade protector
Snap-off blades
Ideal for cutting tape, cardboard, shrink-wrap, caulking and more
Compatible with any aftermarket 9mm blade
Include: (1) Handle, (3) Blades
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.415 × 0.042 × 0.042 in |
| Durability | Utility |
| Depth of Cut | 9 mm |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 5-3/4" (146 mm) |
| Blade Length | 3.34" (85 mm) |
| Blade Thickness | 0.015" (0.38 mm) |

