Mirror chrome finish for maximum resistance against corrosion
Made from premium steel for maximum durability
Designed for use on 6 and 12-point fasteners
Hex openings deliver maximum turning power without rounding fasteners
Limited lifetime warranty
Socket Set, Tools
Gray Tools 15125 Socket & Attachment Set, 25 Pcs, 1/4″ Drive Size, Deep-(Each)
$370.27
SKU: TYR337
Categories: Socket Set, Tools
Tags: 15125, Socket & Attachment Set, Socket Set
Brand: Gray Tools
| Weight | 4.946 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.15 × 0.83333 in |
| Drive Size | 1/4" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Deep |
| No. of Pieces | 25 |
| Overall Dimensions | 10-1/4" L x 9-1/4" W x 1-1/4" H |
| Drive Type | 12 Point |
| Weight | 4.4 lbs. |
| Packaged in | Metal case |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

