High visibility, oil and solvent resistant acetate handle
Precision-machined tip for an exact fit
Limited lifetime warranty
Meets ANSI standards
Slot Keystone Screwdrivers, Tools
Gray Tools 012 Slotted Screwdriver, 1/2″, 16-3/4″ L, Plastic Handle-(Each)
$25.37
| Weight | 0.705 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.41666 × 0.10833 × 0.10833 in |
| Tip Size | 1/2" |
| Shank Length | 12" |
| Shank Type | Round |
| Handle Type | Plastic |
| Overall Length | 16-3/4" |
| Weight | 0.8 lbs. |
| Blade length | 12" |
| Overall Dimensions | 16-1/2" L x 1-1/4" W |
| Shank size | 7/16" |
| Manufacturer's Warranty | Limited Lifetime |

