Single conductor PVC jacket resists grease, oil, gasoline, acids & other abrasive materials
Used for automotive, truck & marine applications
| Weight | 1.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.563 × 0.03 × 0.042 in |
| Wire Gauge | 14 ga. |
| Wire Diameter | 0.113" |
| Colour | Green |
| Voltage | 60V |
| Material | 100% Copper |
| Length | 20-9/16" |
| Width | 10-31/32" |
| Fits | Ag-Chem, Case, Caterpillar, Hitachi, J.C. Bamford, John Deere, Link-Belt, New Holland, Volvo Equipment; DAF Trucks |
| Inside Diameter | 5-13/16" |

