Metal construction built for frequent use
Threaded front for adding attachments
Flow control dial customizes force of water stream
Hold-open clip allows for continuous spray without squeezing
Tools, Watering Hose Nozzles & Wands
Gilmour 857302-5011 Adjustable Watering Nozzle, Rear-Trigger-(Each)
$7.81
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.458 × 0.375 × 0.125 in |
| Trigger Type | Rear-Trigger |
| Manufacturer's Warranty | Lifetime |
| Material | Metal |
| Duty | Medium |
| Weight | 0.45 lbs. |
| Length | 5.2" |
| Width | 1.2" |
| Height | 6.9" |

