Available in light, medium and heavy-duty models
Torch handles are machined from high quality forged brass
Threaded construction facilitates easy repairs and servicing
Ribbed barrel provides sure grip
Control valves have Teflon® packing for smooth, gas-tight operation
Tube-in-tube design has greater wall thickness for higher handle strength
| For Use With | Harris Equivalent |
|---|---|
| Style | HARRIS® EQUIVALENT |
| Welding Range | 42371" |
| L | 7 3/4" |
| Equivalent | 85 |
| Uses Cutting Attachment | 442C |
| Uses Welding Nozzle | 472W, 472M |
| Uses Heating Nozzle | 472H-2 |

