Made from high quality die-forged brass
Available in light, medium and heavy-duty models
Featuring tube mix design, models 141C, 142C and 143CA can be used with acetylene, propane, MAPP®, propylene, fuel gases and natural gas (2 PSIG and above)
Models 442C and 443C have three tubes in a triangular arrangement and feature a flat seat tip design and an in-head mixer
Stainless steel tubes for strength and long life
Push type oxygen valve provides smooth on/off oxygen flow control
Stainless steel oxygen lever for durability
Brass coupling nut and double O-ring seal gives quick, hand tight and leak-free operation
Spiral mixer gives optimum mix of fuel and oxygen
Forged brass head for durability
Welding, Welding Torch Handles
Gentec 442C Cutting Attachments, Harris Equivalent-(Each)
$162.23
SKU: 331-3295
Categories: Welding, Welding Torch Handles
Tags: 442C, Cutting Attachments, Welding Torch Handles
Brand: Gentec
| Weight | 1.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.95 × 0.18333 × 0.33333 in |
| For Use With | Harris Equivalent |
| Style | HARRIS® EQUIVALENT |
| Cutting Range | 5" |
| Length | 9 1/2" |
| Equivalent | Mar-72 |
| Uses Torch Handle | 442T |
| Uses Cutting Tip | 472C, 472CN |

