Available in light, medium and heavy-duty models
Torch handles are machined from high quality forged brass
Threaded construction facilitates easy repairs and servicing
Ribbed barrel provides sure grip
Control valves have Teflon® packing for smooth, gas-tight operation
Tube-in-tube design has greater wall thickness for higher handle strength
Welding, Welding Torch Handles
Gentec 143T Torch Handles, Victor Equivalent/Victor Equivalent-(Each)
$221.74
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.85833 × 0.31667 × 0.275 in |
| For Use With | Victor® Equivalent/Victor Equivalent |
| Style | VICTOR® EQUIVALENT |
| Welding Range | 3" |
| L | 8 1/2" |
| Equivalent | 315C |
| Uses Cutting Attachment | 143CA |
| Uses Welding Nozzle | 173W, 873W, 883W |
| Uses Heating Nozzle | 173H, 873H |

