Made from high quality die-forged brass
Available in light, medium and heavy-duty models
Featuring tube mix design, models 141C, 142C and 143CA can be used with acetylene, propane, MAPP®, propylene, fuel gases and natural gas (2 PSIG and above)
Models 442C and 443C have three tubes in a triangular arrangement and feature a flat seat tip design and an in-head mixer
Stainless steel tubes for strength and long life
Push type oxygen valve provides smooth on/off oxygen flow control
Stainless steel oxygen lever for durability
Brass coupling nut and double O-ring seal gives quick, hand tight and leak-free operation
Spiral mixer gives optimum mix of fuel and oxygen
Forged brass head for durability
Cutting Attachments, Welding
Gentec 143CASP Cutting Attachments-(Each)
$251.45
SKU: 331-1147
Categories: Cutting Attachments, Welding
Tags: 143CASP, Cutting Attachments
Brand: Gentec
| Weight | 2.354 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.51666 × 0.18333 × 0.49166 in |
| Style | Victor Compatible |
| Length | 10-5/8" |
| Cutting Range | 8" |
| Equivalent | CA2460 |
| Uses Torch Handle | 143T, 143TL, 143TLH |
| Uses Cutting Tip | 173C, 173CN |

