Available in light, medium and heavy-duty models
Torch handles are machined from high quality forged brass
Threaded construction facilitates easy repairs and servicing
Ribbed barrel provides sure grip
Control valves have Teflon® packing for smooth, gas-tight operation
Tube-in-tube design has greater wall thickness for higher handle strength
Welding, Welding Torch Handles
Gentec 142T Torch Handles, Victor Equivalent/Victor Equivalent-(Each)
$174.82
| Weight | 1.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.325 × 0.2 × 0.95 in |
| For Use With | Victor® Equivalent/Victor Equivalent |
| Style | VICTOR® EQUIVALENT |
| Welding Range | 1.25" |
| L | 7 3/4" |
| Equivalent | 100C |
| Uses Cutting Attachment | 142C |
| Uses Welding Nozzle | 172W, 872W, 882W |
| Uses Heating Nozzle | 172H, 872H |

