Available in light, medium and heavy-duty models
Torch handles are machined from high quality forged brass
Threaded construction facilitates easy repairs and servicing
Ribbed barrel provides sure grip
Control valves have Teflon® packing for smooth, gas-tight operation
Tube-in-tube design has greater wall thickness for higher handle strength
Welding, Welding Torch Handles
Gentec 141T Torch Handles, Victor Equivalent/Victor Equivalent-(Each)
$174.82
| Weight | 0.001 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.1 × 0.1 × 0.1 in |
| For Use With | Victor® Equivalent/Victor Equivalent |
| Style | VICTOR® EQUIVALENT |
| Welding Range | 1.25" |
| L | 7 3/4" |
| Equivalent | J-100C |
| Uses Cutting Attachment | 141C |
| Uses Welding Nozzle | 171W, 871W, 881W |
| Uses Heating Nozzle | 171H |

