‘+/-2% CW and +/-3% CCW Torque Accuracy between 20% and 100% of wrench scale
72-tooth ratchet provides 5° swing arc allows you to turn fasteners in tight spaces
“Target Torque Alert” gives a warning as you approach the target torque; vibrating handle, buzzer, and solid LED light indicate when target is reached
5 torque measurement units (ft-lbs, in-lbs, Nm, kg-m, kg-cm)
Handle and housing are oil and solvent resistant, protecting the tool from harmful agents and keeping your hands in place
Requires 3 AAA batteries (not included)
Meets or exceeds ASME standards and specifications
Packaging is recycable
Tools, Torque Wrench
Gearwrench 85076 Torque Wrench, Electronic, 3/8″ Square Drive, 10 – 100 ft-lbs.-(Each)
$264.60
| Weight | 2.894 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.6 × 0.21666 × 0.25 in |
| Overall Length | 15-3/4" |
| Style | Electronic |
| Drive Type | 3/8" Square |
| Torque Range | 10 – 100 ft-lbs. |
| Increments | 0.1 ft-lbs. |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited, 90 Days for Calibration Accuracy |

