High leverage joint design provides up to 35% greater cutting power
Laser hardened cutting edges cut clean and remain sharp 50% longer
Cross hatched jaw tooth design for gripping and pulling
Fish tape channel for flat steel fish tapes
Reaming edges for deburring pipes
Professional, ergonomic grips wipe clean easily
Meets or exceeds ASME requirements
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.94167 × 0.33333 × 0.03333 in |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Edge Length | 0.75" |
| Handle Colour | Molten Orange |
| Handle Material | Professional Dipped |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Handle Style | Straight |
| Jaw Thickness | 0.53" |
| Jaw Width | 0.28" |
| Finish | Polished |
| Jaw Capacity | 1.5" |

