Deep shear style wire cutter reduces cutting effort
Cross hatched jaw tooth design for gripping and pulling
Professional, ergonomic grips wipe clean easily
Forged from Alloy Steel
Meets or exceeds ASME requirements
| Weight | 0.645 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.85117 × 0.332 × 0.05188 in |
| Overall Length | 6" |
| No. of Jaw Positions | 2 |
| Handle Colour | Molten Orange |
| Handle Material | Professional Dipped |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Handle Style | Straight |
| Jaw Thickness | 0.42" |
| Finish | Polished |
| Jaw Capacity | 1.25" |
| Jaw Length | 1.35" |

