Ball end allows up to a 25? entry angle to work in hard to reach places
Bits made of S2 steel for strength and durability
Heat-treated socket base for maximum durability
Hard stamped size markings
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Includes socket rail for storage and organization
Meets or exceeds ASME specifications
Bit Socket Sets, Tools
Gearwrench 80573 Long Ball End Metric Socket Set, Hex, 3/8″ Drive, 8 Pcs-(Each)
$92.63
| Weight | 1.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.10833 × 0.60833 in |
| Tip Style | Hex |
| Drive Size | 3/8" |
| No. of Pieces | 8 |
| Includes | Assortment of Sockets |
| Standard(s) Met | ASME, ANSI |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Full Polish Chrome Holder with Black Oxide Bit |
| Set Size Range | 3mm to 10mm |
| Material | Alloy Steel with S2 Steel Bit |

