Off-corner loading design reduces fastener rounding
Chamfered opening quickly guides fasteners into socket
Hard stamped size markings
Double line (SAE) and knurled (metric) ring help easily identify standard and metric sockets
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Includes socket rail for storage and organization
Meets or exceeds ASME specifications
Socket Set, Tools
Gearwrench 80552 6-Point Metric Socket Set, 14 Pcs, 3/8″ Drive Size-(Each)
$88.20
SKU: TOB355
Categories: Socket Set, Tools
Tags: 6-Point Metric Socket Set, 80552, Socket Set
Brand: Gearwrench
| Weight | 1.345 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.2795 × 0.15092 × 0.12133 in |
| Drive Size | 3/8" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Standard |
| No. of Pieces | 14 |
| Includes | Assortment of Sockets |
| Standard(s) Met | ASME B107.1, ANSI |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Set Size Range | 1/4" to 7/8" |
| Material | Alloy Steel |
Recently Viewed Products
-
Cart Parts & Accessories
Metropolitan Wire 18X60X62UC Covers For Shelf Trucks & Carts-(Each)
$336.57 Add to cart









