Universal socket design allows for greater angled access to fasteners
Off-corner loading design reduces fastener rounding
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Hard stamped size markings
Includes socket rail for storage and organization
Socket Set, Tools
Gearwrench 80311 6-Point Flex Metric Socket Set, 12 Pcs, 1/4″ Drive Size-(Each)
$122.93
SKU: TOB139
Categories: Socket Set, Tools
Tags: 6-Point Flex Metric Socket Set, 80311, Socket Set
Brand: Gearwrench
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 0.20833 × 0.5 in |
| Drive Size | 1/4" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Standard |
| No. of Pieces | 12 |
| Includes | Assortment of Sockets |
| Standard(s) Met | ASME, ANSI |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Set Size Range | 5mm to 15mm |
| Material | Alloy Steel |
Recently Viewed Products
-
Non-Woven Lock Back Disc
Merit 08834166476 Surface Prep Quick-Change Disc, 1″ Dia., Very Fine Grit, Aluminum Oxide-(Each)
$1.07 Add to cart






