90-tooth gear delivers a 4? swing arc to turn a fastener in tight confines
Features a thumbwheel ratchet for access to tight spaces
Sockets feature off-corner loading design to reduce fastener rounding
Full polish chrome sockets with large hard stamp size markings
Knurled full polish chrome extensions
Includes blow mold case for storage and organization
Meets or exceeds ASME specifications
Socket Set, Tools
Gearwrench 80301 12-Point SAE/Metric Mechanics Tool Set, 51 Pcs, 1/4″ Drive Size, Deep-(Each)
$149.47
| Weight | 4.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.15486 × 0.68898 × 1.32874 in |
| Drive Size | 1/4" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Deep/Standard |
| No. of Pieces | 51 |
| Includes | Assortment of Sockets |
| Standard(s) Met | ASME B107.1, B107.5M, B1007.10 |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Tooth Count | 90 |
| Ratchet Handle Type | Standard |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Set Size Range | 3/16" (4mm) to 9/16" (15mm) |
| Ratchet Head Style | Teardrop |
| Material | Alloy Steel |


