Set includes 6 and 12 point sockets in standard and deep
Off-corner loading design reduces fastener rounding
Chamfered opening quickly guides fasteners into socket
Serration depth inside the socket is as deep as the fastener hold it in the correct position
Hard stamped size markings for easy identification
Full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Meets or exceeds ASME requirements
Features premium precut foam storage tray with high visibility size markings for organization
Lifetime warranty on the tools only
Socket Set, Tools
Gearwrench 099575101212 Master Metric Socket Set in Foam Storage Tray, 104 Pcs, 3/8″ Drive Size, Deep-(Each)
$352.75
| Weight | 14.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.79167 × 1.16667 × 0.175 in |
| Drive Size | 3/8" |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Deep/Standard |
| No. of Pieces | 104 |
| Includes | Assortment of Sockets |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime (Tools Only) |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Drive Type | 6 & 12 Point |
| Material | Alloy Steel |


