Includes the most popular sizes of hex bit, Torx? bit, External Torx?, and triple square bit sockets
Bits made of S2 steel for strength and durability
S2 steel insert bits offer maximum strength
Heat-treated socket base for maximum durability
Hard stamped size markings for easy identification
Bright, full polish chrome finish easily wipes clean and resists corrosion
Meets or exceeds ASME specifications
Standard large foam storage tray size: 20.25? x 13.5? x 2.0?
Lifetime warranty on the tools only
Socket Set, Tools
Gearwrench 099575101038 Drive Metric Bit Socket Set in Foam Storage Tray, 74 Pcs-(Each)
$474.60
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.80833 × 1.18333 × 0.20833 in |
| Type | Hand/Standard |
| Length | Standard |
| No. of Pieces | 74 |
| Includes | (74) Variety of Sockets |
| Standard(s) Met | ASME |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Drive Size | 1/4", 3/8", 1/2" |
| Finish | Full Polish Chrome |
| Drive Type | Torx?, External Torx?, Tamper-Proof Torx?, Hex |
| Material | Alloy Steel with S2 Steel Bit |


