Chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability
Off-corner loading design reduces fastener rounding
Black oxide finish to resist corrosion
High-visibility laser-etched markings provide quick size identification
Secondary hard stamped size markings
Meets or exceeds ASME specifications
Features blow mold case for storage and organization
Gearwrench 099575084997 6-Point SAE/Metric Socket Set, 27 Pcs, Impact, 1/2″ Drive Size, Deep-(Each)
$198.45
| Weight | 20.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5023 × 1.079 × 0.3071 in |
| Drive Size | 1/2" |
| Type | Impact |
| Length | Deep |
| No. of Pieces | 27 |
| Includes | 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 7/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 1/2"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 9/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 5/8"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 11/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 3/4"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 13/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 7/8"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 15/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 1"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 1-1/16"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 1-1/8"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact SAE Socket 1-1/4"; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 10mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 11mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 12mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 13mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 14mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 15mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 16mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 17mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 18mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 19mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 21mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 22mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 26mm; 1/2" Drive 6 Point Deep Impact Metric Socket 27mm |
| Sizes | 7/16", 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16", 7/8", 15/16", 1", 1-1/16", 1-1/8", 1-1/4", 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19mm, 21mm, 22mm, 26mm, 27mm |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Black Oxide |
| Drive Type | 6 Point |
| Material | Chrome-Molybdenum (Cr-Mo) |

