Chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability
Off-corner loading design reduces fastener rounding
Black oxide finish to resist corrosion
High-visibility laser-etched markings provide quick size identification
Secondary hard stamped size markings
Meets or exceeds ASME specifications
Features blow mold case for storage and organization
Socket Set, Tools
Gearwrench 099575084980 6-Point Standard & Deep Impact Metric Socket Set, 39 Pcs, Impact, 1/2″ Drive Size, Deep-(Each)
$197.40
| Weight | 22.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.6 × 1.21667 × 0.375 in |
| Drive Size | 1/2" |
| Type | Impact |
| Length | Deep/Standard |
| No. of Pieces | 39 |
| Includes | (1) 1/2" Drive Impact Universal Joint; (38) Assortment of Sockets |
| Sizes | 9mm, 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19 mm, 20mm, 21mm, 22mm, 23mm, 24mm, 26mm, 27mm, 30mm |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Black Oxide |
| Drive Type | 6 Point |
| Material | Chrome-Molybdenum (Cr-Mo) |

