Chrome molybdenum alloy steel (Cr-Mo) for exceptional strength and durability
Off-corner loading design reduces fastener rounding
Black oxide finish to resist corrosion
High-visibility laser-etched markings provide quick size identification
Secondary hard stamped size markings
Meets or exceeds ASME specifications
Features blow mold case for storage and organization
Socket Set, Tools
Gearwrench 099575084942 6-Point SAE Socket Set, 39 Pcs, Impact, 1/2″ Drive Size, Deep-(Each)
$274.72
| Weight | 29.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5687 × 1.1454 × 0.3071 in |
| Drive Size | 1/2" |
| Type | Impact |
| Length | Deep/Standard |
| No. of Pieces | 39 |
| Includes | (1) 1/2" Drive Impact Universal Joint; (38) Assortment of Sockets |
| Sizes | 3/8", 7/16", 1/2", 9/16", 5/8", 11/16", 3/4", 13/16", 7/8", 15/16", 1", 1-1/16", 1-1/8", 1-3/16", 1-1/4", 1-5/16", 1-3/8", 1-7/16", 1-1/2" |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Finish | Black Oxide |
| Drive Type | 6 Point |
| Material | Chrome-Molybdenum (Cr-Mo) |

